سوء رفتار و فقدان توان ارتباط شرعی زن و مرد، از علل طلاق است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه آذربایجان‌شرقی، این کارشناس خانواده در دومین نشست از سری نشست‌های آشتی با خدا تحت عنوان رابطه دین و ازدواج با حضور دانشجویان با اشاره به روایاتی از ائمه اطهار(ع)میل غریزی را از نعمات خداوند عنوان کرد و گفت: باید این شهوت و میل غریزی درست و طبق آموزه‌های دینی اسلام برنامه‌ریزی شود که اگر به خوبی مدیریت و کانالیزه نشود نتیجه خوب از آن به دست نمی‌آید.

این کارشناس خانواده با انتقاد از نقل ناقص سخنان ائمه اطهار(ع) افزود: دین حرف‌های زیبای بسیاری دارد ولی با نقل ناقص و ترجمه اشتباه یکی از اصلی‌ترین آسیب‌ها به دین وارد می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحاج حسن آقامیری با تاکید بر رفع موانع ازدواج جوانان، اظهار کرد: اگر زمینه‌های این ارتباط شرعی میان دختر و پسر را فراهم نکنیم در آن‌صورت کار به انحراف و گناه کشیده می‌شود.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه یکی از مهمترین عوامل طلاق در جامعه کنونی به سوء رفتار و فقدان توان ارتباط شرعی زن و مرد مربوط می شود، اظهار داشت:نیاز جنسی در دین اسلام باعث ارتقاء شخصیت و رشد و کمال انسان خوانده شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید حاج حسن آقامیری با بیان اینکه در اسلام ازدواج بسیار ساده و تحت عنوان ارتباط حلال و شرعی دختر و پسر مدنظر است اظهارکرد: اما در میان جوانان امروزی با ایجاد تشریفات و توقعات بی‌جا شرایط را برای ازدواج چنان سخت کرده‌ایم که وقتی جوانی ازدواج می کند گویی قله ای را فتح کرده است.

این کارشناس خانواده با اشاره به ویژگیهای ازدواج از نگاه اسلام خاطرنشان کرد: ازدواج در اسلام چیزی جز صداقت و رفاقت درازمدت مشروع میان زن و شوهر نیست و مهریه در واقع هدیه و صداق شوهر در برابر زن است که نقدی در نظر گرفته می شود و مرد باید به محض عقد توانایی پرداخت آن را داشته باشد هم‌چنانکه در صدر اسلام به هنگام عقد مهریه زن اداء می شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحاج حسن آقامیری با انتقاد از شیوه‌های نادرست تعیین مهریه به عنوان «کلاس» و پشتوانه «زن» در جامعه کنونی گفت: زن در ازدواج خود از شوهرش می خواهد که صداقت داشته باشد اما در مورد همین مهریه‌اش بزرگترین دروغ را می پذیرد در واقع در اسلام با مهریه به زن حرمت داده شده و به مرد فرصتی اعطا گردیده تا صداقت خود را اثبات کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید حاج حسن آقامیری با تاکید بر اینکه مهریه ارزش یک زن نیست، گفت:متاسفانه سطح توقعات را به شکلی نادرست سخت کرده‌ایم که جوانان برای ازدواج دچار مشکل شده‌اند در حالی که در گذشته توقعاتی چون مسکن از جوانان در ابتدا وجود نداشت و این هیچ مشکلی هم ایجاد نمی‌کرد.

این کارشناس خانواده با بیان اینکه احکام اسلام بر تقویت صداقت و رفاقت میان زن و شوهرتاکید دارند، تصریح کرد:در دین اسلام مومن خصوصیات متعددی چون خوش اخلاقی، سخاوت، سادگی را دارد که یکی از آنها دوست داشتن همسر است اما متاسفانه اکنون در همان آغاز ازدواج برخی به جوانان یاد میدهند که به اصطلاح در دم حجله گربه را بکشند.

وی با تاکید بر اینکه باید اعمال ما در جهت ایمان به خدا و تقویت آن باشد بر شناخت صحیح احکام اسلام تاکید کرد و گفت: در اسلام ثروت و زیبایی ملاک نیست بلکه معیار فرهنگ، معرفت و شخصیت در اولویت قرار دارد و برای رسیدن به کمال باید احکام اسلام به درستی در جامعه تبیین شوند.

این کارشناس خانواده ازدواج را یک امر تخصصی دانست و گفت: در بحث ازدواج باید آن را به متخصص و کارشناس آن سپرد تا معیارهای صحیحی بر چنین امر مهمی حاکم شود.

دومین نشست از سری نشست‌های آشتی با خدا تحت عنوان رابطه دین و ازدواج از سوی هیات شهدای گمنام دانشگاه تبریز برپا شده بود.

منبع:http://isna.ir/fa/news/91012307067/یک-کارشناس-مسایل-خانواده-سوء-رفتار-و-فقدان

/ 0 نظر / 5 بازدید