برخورد قانونی با متعرضان به میراث فرهنگی

رییس کل دادگستری استان یزد گفت : با هرگونه تخلف و تعرض در عرصه میراث فرهنگی برخورد قاطع قانونی خواهد شد.

محمدرضا حبیبی در جلسه مسئولان قضایی با مدیران و مسئولان میراث فرهنگی استان یزد اظهار کرد: امروزه در تمام دنیا اهمیت آثار تاریخی و میراث فرهنگی نهادینه شده و این موضوع مورد نظر و اهتمام تمامی حکومت ها و دولت ها قرار دارد. وی با بیان اینکه در تمامی کشورها قوانینی در حمایت از آثار تاریخی و میراث فرهنگی وجود دارد، خاطرنشان کرد : در کشور ما نیز علاوه بر قوانین پراکنده در حفظ و صیانت از آثار تاریخی، در قانون مجازات اسلامی هم مجازات های سنگینی برای متخلفان در این عرصه در نظر گرفته شده است. وی همچنین در ادامه سخنانش بر شناسنامه دار کردن تمامی اموال دولتی و تاریخی و فرهنگی ثبت تأکید و تصریح کرد: چنانچه اموال مذکور ثبت شده باشد مراحل رسیدگی و تعقیب مجرمان برای محاکم ساده تر خواهد بود. وی ضمن تقدیر از مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری استان جهت ارائه راهکار مناسب برای حل و فصل دعاوی بین این اداره با مردم در شرایط خاص ، اظهار کرد : باید مشکلات مردم نیز دیده شود و راهکارهای مناسب جهت تعامل با مردم برای حل مشکلات فی مابین با اداره کل میراث فرهنگی اتخاذ کرد. حبیبی ، میراث فرهنگی را امانت نسل های‌آینده کشور در دست ما دانست و بیان کرد : گرچه در حفظ و صیانت از میراث فرهنگی نباید هرگز کوتاهی به خود راه داد اما در مواجهه با مردم نیز باید به گونه ای عمل کرد تا صیانت از آثار تاریخی و کهن این دیار مردم را نیز متضرر نگرداند.
وی همچنین خواستار تعیین تکلیف سریع طرح‎های شهرداری ، میراث فرهنگی و استانداری شد و گفت : بابد با اولویت گذاری در طرح‎های شهرداری و گردشگری وضعیت مردم سریعتر روشن و با تأمین اعتبار و اتخاذ راهکارهای مناسب وضعیت مردم روشن شود.
رئیس کل دادگستری استان ، گردشگری را صنعت درآمدزای روز جهان ذکر و بیان کرد‌: باید برای رونق این صنعت مهم نیز تلاش کرد و با به روز رسانی زیرساخت‎های این صنعت در جهت رونق آن گام برداشت.
وی تأمین امنیت گردشگران خارجی در استان را موضوع بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد : گردشگران ، سفیران معرفی استان و کشور در خارج از کشور محسوب می‌شوند و نباید اجازه داد در مدت اقامت خود در استان کوچکترین اتفاقی ، احساس ناامنی را به آنان انتقال دهد.

همه در برابر میراث فرهنگی مسئول هستند
دادستان عمومی و انقلاب یزد گفت : میراث فرهنگی امانت گرانبهایی است که همه برای حفظ و صیانت از آن مسئول هستند.
جمال قضاوتی در جلسه مسئولان قضایی با مدیران و مسئولان میراث فرهنگی استان یزد افزود : به موجب قانون همه مکلف به صیانت از این امانت ارزشمند و گرانبهای میراث فرهنگی و تاریخی هستند.
وی اظهار کرد: همه کشورها به تاریخ و گذشته خود افتخار می کنند و تمام سعی خود را در جهت حفظ آثار تاریخی و کهن خود معطوف ساخته اند.
این مقام قضایی یادآور شد: میراث فرهنگی و آثارتاریخی از چنان اهمیت و ارزشی برخوردار است که حتی بعضی از کشور ها که قدمت و پیشینه تمدنی زیادی ندارند همواره سعی کرده‎اند تا با تحریف تاریخ برای خود تمدن و تاریخ بسازند.
وی به اهتمام به مسئله میراث فرهنگی در کشور از مسئولان عالی سه قوه اشاره کرد و بیان کرد : این اهتمام در استان ها نیز وجود دارد و در دستگاه قضایی استان یزد نیز با اختصاص شعب ویژه و انتخاب قضات متناسب با مباحث فرهنگی و تاریخی سعی در رسیدگی های سریع ، بادقت و جامع شده است. دادستان عمومی و انقلاب یزد با اشاره به جرائم حوزه میراث فرهنگی هم خاطرنشان کرد: جرائم حوزه میراث فرهنگی در بسیاری موارد به صورت سازمان یافته انجام شده و معمولا رابط و یا رابطانی در خارج از کشور نیز دارند که به صورت برنامه ریزی شده و با سبق تصمیم اقدام به تخریب اماکن تاریخی و فرهنگی می‌کنند. وی ادامه داد : بدون شک برخورد با کسانی که در این حوزه مرتکب جرم و تخلف شده اند بسیار شدید خواهد بود.
قضاوتی تأمین امنیت گردشگران را نیز از موارد حائز اهمیت برشمرد و اظهارکرد : با هر مسئله ای که امنیت گردشگران را به خطر اندازد به سختی برخورد می‌شود و البته مدیران تورهای گردشگری نیز باید رعایت یکسری از الزامات امنیتی را به گردشگران گوشزد کنند.
http://www.hemayatonline.ir/detail/News/7022

/ 0 نظر / 15 بازدید