یکی از ابعاد خسارات مازاد بر دیه، نقص عضو شغلی است

سید فززاد حسینی بهبهابی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی «نقص عضو شغلی وعدم لحاظ آن در قانون مجازات اسلامی»، اظهارکرد: خسارات مازاد بر دیه، قسمت های مختلفی دارد که یکی از ابعاد آن بحث «نقص عضوء شغلی» است. درحال حاضر در قانون مجازات اسلامی دیه همه افراد با هر درجه‌ای با هم برابر است و دیه و ارش در پزشکی قانونی بین اشخاص تفاوت ندارد.

وی ادامه داد: بحث اصلی موضوع ما، بحث تفکری است. به عنوان مثال اگر یک خواننده برجسته‌ای به دلایلی گرفتگی صدا پیدا کند، به طور کلی شغل خود را از دست می‌دهد، ولی گرفتگی صدا بر روی فردی که به عنوان مدیرعامل بانک مشغول به کار است، تاثیری نخواهد داشت. در واقع باید گفت که بعضی از اعضای بدن در افراد با شغل های خاص اهمیت بیشتری از همین اعضاء در افراد دیگر با شغل‌های دیگر دارد. مانند دست‌ها و انگشتان در جراحان و موسیقی‌دان‌ها اما در قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی تحت این عنوان وجود ندارد و تعیین دیه جوابگوی خسارت مصدومان نیست.

حسینی بهبهانی تصریح کرد: با پیشرفت تکنولوژی و توسعه علوم وصنایع هر فرد با توجه به نوع شغل خود از قسمتی از بدن استفاده خاصی می‌کند و گاهی شغل و شکوفایی استعداد و نبوغ فردی ارتباط مستقیم با همان عضو دارد. به عنوان مثال یک جراح متخصص چشم نیازمند استفاده مداوم و نیز دقیق از هر دو دست و انگشتان و نیز هر دو چشم دارد و یا یک دندان پزشک نیز نیازمند داشتن انگشتان سالم است. هم‌چنین یک گفتار درمان، شنوایی شناس و یا یک بینایی سنج نیازمند داشتن گفتار خوب و شنوایی سالم نیز بینایی سالم و طبیعی است و هرگونه صدمه منجر به ایجاد اختلال در هر یک از آنها منجر به زوال منافع مادی آنان خواهد شد.

مدیرکل پزشکی قانونی خوزستان تاکید کرد: میزان نقص عضو در مصدوم، باتوجه به استفاده‌ای که فرد از عضو خود در شغل می‌کند موثر است. مبانی قانونی و فقهی این موضوع در کشور وجود دارد. هم قانون آیین دادرسی کیفری و هم قوانین فقهی که به کرات توسط فقها مانند قاعده لاضرر و ...بیان می‌شود، این موضوع را توضیح می دهد.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت شغلی در بعضی افراد و نیز استفاده خاص از بعضی از اعضاء در افرادی با شغل‌های خاص، برآنیم که با بررسی شغل‌های مختلف زوال منافع مالی ناشی از نقص عضو ایجاد شده را با دیه پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی مقایسه کرده و اهمیت لحاظ نقص عضوء شغلی را در مشاغل مختلف بیان کنیم.

بهبهانی در پاسخ به سوالی درباره‌ی اینکه جایگاه پزشکی قانونی درتعیین مصادیق نقص عضو شغلی درکجا قراردارد؟ گفت: بدیهی است که برای هرگونه خسارات مازاد بر دیه که نقص عضو شغلی یک قسمت از خسارات مازاد بردیه است، شخص باید لایحه به دادگستری بدهد و این لایحه از طریق بدنه کارشناسی پزشکی قوه قضاییه به پزشکی قانونی ارجاع داده شود.

مدیرکل پزشکی قانونی خوزستان با بیان این که در بحث خسارات مازاد بر دیه بیشتر در قسمت هزینه‌های درمان مصدومان کار کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: ان‌شاء‌الله روزی برسد که حقوق یک مصدوم ازبین نرود و یا متضرر نشود و مکانیسم‌های تامین کننده خسارات ناشی از حادثه در این موارد گنجانده شود.

منبع:

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: فقه و حقوق - حقوق اجتماعی

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1928035&Lang=P

 

/ 0 نظر / 9 بازدید