موسسه حقوقی عدل فردوسی
انجام اموروکالت و ارائه خدمات حقوقی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳٩٠/٧/٢٧

خبرگزاری دانشجویان ایران - کرمانشاه
سرویس: فقه و حقوق - حقوق اجتماعی

یک وکیل دادگستری گفت: ماده 412 قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد که شکستن گردن به طوری که گردن کج شود، دیه کامل دارد


بهزاد اکبرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد فصل هشتم باب نهم از کتاب چهارم قانون مجازات اسلامی (دیه گردن) تصریح کرد: اگر کسی که گردن او شکسته و کج شده است پس از مدتی به خاطر این جنایت فوت کند، در مورد دیه او دو احتمال وجود دارد؛ یک احتمال آن است که فقط دیه کامل پرداخت شود چون این جنایت، قتل محسوب می‌شود و چیزی بیشتر از دیه قتل به آن تعلق نمی‌گیرد. دیگر آنکه علاوه بر دیه قتل، ارش هم پرداخت شود چون دو جنایت در اینجا رخ داده است، یکی شکستن و کج کردن گردن و دیگری قتل که نباید دیه آن تداخل پیدا کند اما چون جنایت دوم در نتیجه جنایت اول رخ داده است بنابراین دیه تعیین شده آن از بین می‌رود و ارش پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه که در این ماده و بخش اول ماده 413 قانون مجازات اسلامی آمده است، نظر مشهور فقهاست و مستند آن روایتی از پیامبر (ص) است که فرمود دیه صعر یعنی دوتا شدن گردن، یک دیه کامل است.

این حقوقدان به ماده 413 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: جریمه جنایتی که موجب کج شدن گردن شود و همچنین جنایتی که مانع فرو بردن غذا شود، با نظر حاکم تعیین می‌شود.

اکبرآبادی اظهار کرد: بخش اول ماده مذکور اختصاص به جنایتی دارد که موجب شکسته شدن گردن نمی‌شود بلکه بدون اینکه گردن شکسته شود، کج می‌شود و به عبارت دیگر قانونگذار برای کج شدن ناشی از شکستن گردن، دیه کامل قرار داده است اما برای کج شدن محض آن حکم به ارش داده است. این تفصیل مورد قبول بیشتر فقها نیست بلکه در هر دو صورت حکم به دیه کامل داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم علامه نجفی در این زمینه آورده است که اگر گردن کسی بشکند به گونه‌ای که کج شود یا جنایتی موجب کج شدن گردن شود اما شکسته نشود، دیه کامل به آن تعلق می‌گیرد و در این مساله کسی مخالفت نکرده است.

این کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی یادآور شد: بیماری صعر که در متون فقهی آمده، بر اثر عوامل مختلفی همچون سیلی زدن به صورت ممکن است به وجود آید و احتمالا یکی از مصادیق بخش اول همین ماده است که در این صورت ارش برای آن پرداخت می‌شود اما در روایت، نصف دیه برای آن در نظر گرفته شده است و فقهای زیادی هم به آن عمل کرده‌اند.

اکبرآبادی گفت: طبق ماده 414 قانون مجازات اسلامی هرگاه اثر جنایتی که موجب کج شدن گردن و همچنین مانع فرو بردن غذا می‌شود زایل شود، دیه ندارد و فقط باید ارش پرداخت شود؛ گرچه بعد از بر طرف شدن اثر آن با دشواری بتواند گردن را مستقیم نگه دارد یا غذا را فرو ببرد.

وی در پایان تصریح کرد: بر اساس اطلاق این ماده، بر طرف شدن کجی گردن ارش دارد؛ چه کج شدن بر اثر شکستگی باشد، چه از راه‌های دیگری کج شده باشد، هرچند میزان ارش در این دو صورت متفاوت است؛ همان‌گونه که اگر کج شدن گردن به صورت کامل بهبودی پیدا کند یا باز هم نقص داشته باشد، ارش به آن تعلق می‌گیرد اما میزان ارش در این دو صورت یکسان نیست.

موسسه حقوقی عدل فردوسی
مو سسه حقوقی عدل فرد وسی . ( شماره ثبت 27794 ) ارائه خدمات حقوقی و انجام وکالت در مراجع قضایی آدرس : تهران - خیابان انقلاب - اسلامی - بین فردوسی و لاله زار - پلاک 630 - واحد 9 - تلفن : 66342315 سایت: http://ferdose.ir
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :