موسسه حقوقی عدل فردوسی
انجام اموروکالت و ارائه خدمات حقوقی
ferdose.ir
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳٩۱/٧/۱۱

پرداخت ارش بکارت به زانیه

زانی مکلف به پرداخت ارش البکاره دختر است، و میزان آن توسط حاکم تعیین می شود.

سئوال

در مواردیکه ازاله بکارت با آلت تناسلی و حین زنا انجام می گیرد آیا می توان حکم به ارش البکاره داد یا خیر؟ و در صورت مثبت بودن جواب میزان ارش به چه کیفیت تعیین می گردد ؟


نظریه اداره حقوقی

در مورد ازاله بکارت چنانچه به عنف و اکراه صورت گرفته باشد طبق فتوای حضرت امام قدس سره در تحریرالوسیله مسئله 5 صفحه 584 و نظر صاحب جواهر رضوان الله علیه و اطلاق ماده 187 قانون دیات جانی باید ارش بکارت را پرداخت نماید و در صورتیکه بدون عنف و اکراه و با میل دختر تحقق یافته باشد نیز ارش بکارت باید پرداخت شود زیرا هر چند در این مورد مجنی علیها مرتکب زنا شده و به حکم لامهر لبغی مهری به او تعلق نمی گیرد ولی مهر غیر از ارش بکارت است و دلیلی بر سقوط ارش بکارت که با توجه به ماده 187 قانون دیات تعلق نمی گیرد نیست 0 اما میزان آن با توجه به ماده 210 (2) همان قانون توسط حاکم محکمه تعیین می گردد.

منبع:پرتال روزنامه رسمی کشور

http://www.dastour.ir/Print/?lid=299414

 

موسسه حقوقی عدل فردوسی
مو سسه حقوقی عدل فرد وسی . ( شماره ثبت 27794 ) ارائه خدمات حقوقی و انجام وکالت در مراجع قضایی آدرس : تهران - خیابان انقلاب - اسلامی - بین فردوسی و لاله زار - پلاک 630 - واحد 9 -- تلفن تماس تهران : 66342328____ 66729171
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :